nadměrné pocení a zápachPřirozená vůně těla je obecně vnímána jao nepříjemná vůně. Příčinou jsou kožní bakterie, které rozkládají pot na kyselinu, která má charakteristický zápach. Přesněji řečeno, tyto bakterie, které žijí na pokožce, rozkládají bílkoviny a podněcují tím vznik určitých specifických kyselin. V odborné literatuře je tento proces znám jako bromhidróza.

Proč někteří lidé mají se zápachem problémy a proč vzniká jen na určitých částech těla?

Tělesný zápach začíná být signifikatní, když člověk dosáhne puberty. Obecně jsou k bromhidróze náchylnější obézní lidé, dále pak lidé, kteří pravidelně koření a také lidé se zdravotními komplikacemi (např. cukrovka).

Strašák jménem nadměrné pocení a zápach

Pocení a nadměrné pocení má spojitost s tělesným zápachem, ale ne vždy. Často je hladina soli v potu natolik vysoká, že bakterie nedokáží bílkoviny rozložit. Jak moc slaný pot produkujeme závisí na konkrétní části těla. To je důvod, proč například pot v podpaží může být doprovázen nepříjemným zápachem, ale naproti tomu pot na rukou vnímat nemusíme pachově vůbec.

Pokud však dojde k většímu množení bakterií za přítomnosti potu, dojde k zmiňovanému rozpadu na kyseliny, které nakonec způsobí nepříjemný zápach. Proto je tolik důležité starat se o osobní hygienu (při slabé hygieně dostávají bakterie prostor k množení) a také efektivně řešit problémy s pocením, pokud je nadměrné.

 

pocení a zápach

Tělesný zápach se najčastěji vyskytuje na následujících místech:

• nohy
• svaly
• podpaží
• pohlavní orgány
• ochlupení a jiné vlasy
• pupík
• za ušima

Tělesný zápach mívá u jednotlivce zpravidla specifický charakter. To je jeden z hlavním faktorů, proč bývá využíván tělesný pach k identifikaci lidí, zejména prostřednictvím psů.

 

Nadměrné pocení a zápach, proč je mezi nimi souvislost?

Jak jsme již naznačili, tělesný zápach je způsoben bakteriemi, které rozkládají pot. Tyto bakterie jsou spojeny s potními žlázami. Většina tělesného pachu tedy pochází odtud. Za tělesnou vůni jsou přímo zodpovědné tzv. apokrinní žlázy, protože pot, který produkují, má vysoký obsah bílkovin, které podléhají rozpadu. Většina apokrinních žláz v kůži se nachází ve slabinách, v podpaží a kolem bradavek.

 

Zápach nohou – v čem je specifický?

Většina z nás nosí boty a ponožky, což způsobuje mnohem obtížnější odpařování potu, což dává bakteriím více potu, aby se rozpadlo na páchnoucí látky. Vlhké nohy také zvyšují riziko vzniku hub, které mohou také způsobovat nepříjemné zápachy.

OBJEDNAT antiperspirant na nadměrné pocení nohou

 

Co tedy mohu dělat, pokud se chci zbavit nadměrného potu a zápachu?

Kromě pravidelné hygieny je nutné snížit hladinu sekrece potu. Jak jsme si vysvětlili, pocení má přímý vliv na zápach, který je ale až druhotným výsledkem. Proto pokud vyřešíme problémy s pocením, vyřešíme také zápach. Pokud se potíme nadměrně (tj. i v momentech, kdy naše tělo není vystaveno námaze), pak je optimální šáhnout po specializovaných přípravcích určených právě na nadměrné pocení. V našem sortimentu naleznete prémiové přípravky švýcarské značky SweatStop. Pokud Vás zajímá, jak fungují a myslíte to s řešením pocení vážně, pokračujte na konkrétní produkty:

 

OBJEDNAT antiperspirant Forte na nadměrné pocení a zápach