Nadměrné pocení a zápach

K pochopení toho, co se děje, proč právě nás trápí nadměrné pocení a zápach musíme nejprve na samotný začátek. Přirozená vůně těla je obecně vnímána jako nepříjemná vůně. Příčinou jsou kožní bakterie, které rozkládají pot na kyselinu, která má charakteristický zápach. Přesněji řečeno, tyto bakterie, které žijí na pokožce, rozkládají bílkoviny a podněcují tím vznik určitých specifických kyselin. V odborné literatuře je tento proces znám jako bromhidróza. V tomto článku se dozvíte, proč bromhidróza vzniká a jakým způsobem jí můžete čelit.

nadměrné pocení a zápach u mužů jak jej vyřešit

 

Proč někteří lidé mají se zápachem problémy a proč vzniká jen na určitých částech těla?

Tělesný zápach začíná být signifikantní, když člověk dosáhne puberty. Obecně jsou k bromhidróze náchylnější obézní lidé, dále pak lidé, kteří pravidelně koření a také lidé se zdravotními komplikacemi (např. cukrovka).

Strašák jménem nadměrné pocení a zápach

Pocení a nadměrné pocení má spojitost s tělesným zápachem, ale ne vždy. Často je hladina soli v potu natolik vysoká, že bakterie nedokáží bílkoviny rozložit. Jak moc slaný pot produkujeme závisí na konkrétní části těla. To je důvod, proč například pot v podpaží může být doprovázen nepříjemným zápachem, ale naproti tomu pot na rukou vnímat nemusíme pachově vůbec.

Pokud však dojde k většímu množení bakterií za přítomnosti potu, dojde k zmiňovanému rozpadu na kyseliny, které nakonec způsobí nepříjemný zápach. Proto je tolik důležité starat se o osobní hygienu (při slabé hygieně dostávají bakterie prostor k množení) a také efektivně řešit problémy s pocením, pokud je nadměrné.

nadměrné pocení a zápach u žen je velký společenský problém

 

Tělesný zápach se nejčastěji vyskytuje na následujících místech:

  • nohy
  • svaly
  • podpaží
  • pohlavní orgány
  • ochlupení a jiné vlasy
  • pupík
  • za ušima

 

Věděli jste, že…
Tělesný zápach mívá u jednotlivce zpravidla specifický charakter. To je jeden z hlavním faktorů, proč bývá využíván tělesný pach k identifikaci lidí, zejména prostřednictvím psů.

 

Nadměrné pocení a zápach, proč je mezi nimi souvislost?

Jak jsme již naznačili, tělesný zápach je způsoben bakteriemi, které rozkládají pot. Tyto bakterie jsou spojeny s potními žlázami. Většina tělesného pachu tedy pochází odtud. Za tělesnou vůni jsou přímo zodpovědné tzv. apokrinní žlázy, protože pot, který produkují, má vysoký obsah bílkovin, které podléhají rozpadu. Většina apokrinních žláz v kůži se nachází ve slabinách, v podpaží a kolem bradavek.
zdroj: MSDmanuals.com

nadměrné pocení a zápach konečně něco co skutečně funguje proti pocení

 

Zápach nohou – v čem je specifický?

Většina z nás nosí boty a ponožky, což způsobuje mnohem obtížnější odpařování potu, což dává bakteriím více potu, aby se rozpadlo na páchnoucí látky. Vlhké nohy také zvyšují riziko vzniku hub, které mohou také způsobovat nepříjemné zápachy.

 

Co tedy mohu dělat, pokud se chci zbavit nadměrného potu a zápachu?

Kromě pravidelné hygieny je nutné snížit hladinu sekrece potu. Jak jsme si vysvětlili, pocení má přímý vliv na zápach, který je ale až druhotným výsledkem. Proto pokud vyřešíme problémy s pocením, vyřešíme také zápach. Pokud se potíme nadměrně (tj. i v momentech, kdy naše tělo není vystaveno námaze), pak je optimální sáhnout po specializovaných přípravcích určených právě na nadměrné pocení. V našem sortimentu naleznete prémiové přípravky německé značky SweatStop. Pokud Vás zajímá, jak fungují a myslíte to s řešením pocení vážně, pokračujte na konkrétní produkty:

Neměli byste minout:
Nadměrné pocení nohou – zkoušel jsem snad všechno
„Unikátní a obsáhlejší článek mapující možnosti a metody používané na současném trhu v boji proti silnému pocení nohou a zápachu. Článek je doplněn konkrétními radami a zkušenostmi.“