Nadměrné pocení nohou – zkoušel jsem snad všechno
Co je to ta plantární hyperhidróza?
Nohy = více než 250 000 potních žláz
Antiperspirant, botox, nebo operace?
Proč mé nohy smrdí a co s tím?
Nadměrné pocení nohou – často kladené dotazy
Malér, potí se mi nohy! Pomoc, mé nohy zapáchají!
Že je to alarmující, nepříjemné, společensky nepřípustné a zahanbující? Ano, bohužel. Co tedy dělat, když zjistím, že se mi potí nohy? Ba co hůře, když se silně potí a k tomu i zapáchají?
Dovolte mi nejprve krátký návrat do minulosti. Pamatuji si, jak u mne začalo nadměrné pocení nohou. Docela nevinně. Začal jsem si všímat, že jakmile nosím častěji uzavřenou obuv, vložky do bot jsou permanentně mokré. Nasáklé potem. Nasáklé tak, že je jde jen obtížně vysušit. Jakmile se přidá zápach, člověk se každou chvíli kontroluje, žije permanentně ve strachu, že se znemožní, nebo bude kvůli pocení a zápachu terčem posměchu.
Nabízelo se „nejjednodušší řešení“ neustále měnit boty a ponožky, poměrně často pak kupovat novou obuv a denně umývat několikrát nohy. Fungovalo to? Samozřejmě, ale je to velmi náročné.
Nadměrné pocení nohou, neustálý boj
Po umytí a vysušení nohou byl vždy chvíli klid, nové boty také na pár dní zafungují, ale pokud člověk trpí nadměrným pocením nohou a zápachem, těmto problémům jednoduchými metodami zkrátka neuteče. Pocení chodidel totiž není problém hygieny (až na extrémní případy), ani jej nevyřešíme tím, že budeme dělat maximum pro to, abychom na sobě měli vždy „fungl“ nové botky.
Aktivita potních žláz je totiž spouštěna zevnitř, nervovou soustavou našeho těla. V následujícím článku se dozvíte, jak jsem (vy)řešil tento problém, jaké jsou k dispozici možnosti, jak si spolehlivě poradit se zápachem, jak zjistit, zda trpím nadměrným pocením nohou, co je normální a co už ne, kde hledat příčiny pocení a mnoho dalšího.
Zkrátka dozvíte se v následujících řádcích vše, co potřebujete o nadměrném pocení nohou vědět. Veškeré informace jsou sestaveny z pohledu osoby, která toto prodělala a má víceleté zkušenosti z oboru zabývajícím se hyperhidrózou, tedy nadměrným pocením.
Trocha teorie, aneb co to vlastně je to nadměrné pocení?
Slyšeli jste již pojem nadměrné pocení? Nebo hyperhidróza? Vsadím se, že ano. Problém, o kterém se v běžné konverzaci příliš nemluví, ale nepříjemnou zkušenost s ním má stále více lidí. Důvodem nárůstu hyperhidrózy je současná společnost, tlak na výkon, životní tempo a styl, civilizační choroby.
Nadměrné pocení je stav, kdy se potíme kdekoliv na těle v momentech, kdy naše tělo není vystaveno fyzické námaze
a není k pocení zjevný další důvod (horké počasí, přetopená místnost, stres z nějaké situace, jídlo apod.).
Nadměrné pocení nejčastěji postihuje dlaně, chodidla, obličej, hlavu a podpaží. Nadměrné pocení může propuknout v kterémkoliv věku.
Nadměrné pocení nohou se odborně označuje jako plantární hyperhidróza. Nejčastěji trápí tento druh hyperhidrózy teenagery a těhotné ženy. Důvodem je řada hormonálních změn v organismu u těchto skupin. U řady lidí trpících plantární hyperhidrózou se pocení vyskytuje současně s nadměrným pocením rukou (resp. dlaní). Je třeba v této souvislosti zmínit, že zvýšená potivost nohou bývá mnohem horší než nadměrné pocení rukou zejména s ohledem na zápach, který pocení velice často doprovází.
Plantární hyperhidróza vždy postihuje nohy pouze od kotníků dolů.
Pokud se nadměrně potíte na jiných částech dolních končetin, v takovém případě nepůjde o plantární hyperhidrózu.
Ono, člověk si možná řekne, tak mám propocené boty, ty vyměním, nebo mám propocené ponožky, ty se přeci vyperou. To je samozřejmě pravda. Ono nebezpečí nadměrného pocení nohou tkví v sociální oblasti a také z pohledu vlastního zdraví – problémy na pracovišti, ve škole, v partnerských vztazích, stud, snížení sebevědomí, deprese, chronické problémy, plísňové infekce, vyrážky, kožní problémy apod. Ale nebojte a nevzdávejte se. Naštěstí existuje několik řešení tohoto problému, některá mají vysokou úspěšnost pohybující se nad 90%.
Věděli jste o pocení nohou, že …
Naše nohy jsou pokryty potními žlázami více, než kterákoliv další část těla? Na nohou tak máme více než 250 000 potních žláz. A tyto žlázy denně vyprodukují asi polovinu celkové tělní produkce potu. Extrémní a abnormálně vysoké pocení nohou nemusí vůbec záviset na fyzické aktivitě a teplotě (venkovní či v místnosti).
Jaké jsou nejčastější příčiny plantární hyperhidrózy? (kompletní přehled spouštěčů pak naleznete v závěru tohoto článku)
• Genetická dispozice
• Hormonální změny
• Stres
• Obezita
• Léky
• Nemoc
• Životní styl
Pozor. Obecně by člověk měl pátrat po příčině nadměrného pocení vždy. Je třeba si ale uvědomit, že zjišťování příčiny může být velice komplikované a u řady lidí se často žádná nemoc neprokáže. Nemusíte ani brát žádné léky, ani si být vědomi nějakých náročných stresových situací. Není proto vůbec ojedinělé, že se pocení vyskytuje i z důvodů, které jsou zcela individuální a jejich příčinu je pak o to složitější odhalit.
Bohužel mám nadměrné pocení nohou. Co teď s tím?
Mít zpocené nohy je k zoufání a mít k tomu ještě páchnoucí nohy, to už je opravdu nanejvýš nepříjemné. Ale nebojte, k dispozici jsou 3 základní možnosti řešení, které mají vysokou úspěšnost:
1) Specializované antiperspiranty na plantární hyperhidrózu
Specializovaných antiperspirantů přímo určených na nadměrné pocení nohou není mnoho. Důvodem je velké množství potních žláz na chodidlech (jak jsem psal výše, žádná jiná část těla není tolik pokryta potními žlázami). Aby byl antiperspirant skutečně na této části těla účinný, musí mít vysokou intenzitu.
Univerzální přípravky nejsou řešením. Antiperspiranty proti nadměrnému pocení nohou jsou na bázi chloridu hlinitého. Ten se sice používá i v běžných antiperspirantech, které jsou ale nedostatečné. Je třeba mít na paměti, že lidé trpící plantární hyperhidrózou potřebují roztoky s mnohem vyšší koncentrací, která je schopna účinně léčit symptomy stavu.
Obvykle je třeba s léčbou symptomů pocení začít bez odkladu, aby náš problém nepřerostl v chronický. Ze své zkušenosti vím, že výsledky lze očekávat v horizontu několika týdnů. Antiperspirant sice zabere hned, ale organismu chvíli trvá, než najede na tzv. normálnější stav. Ruku v ruce se snížením potivosti dochází také k řešení zápachu nohou. Při dodržováním aplikačních zásad je používání antiperspirantů bez vedlejších účinků.
Kde najdu specializovaný antiperspirant na plantární hyperhidrózu?
Na našem trhu jich skutečně mnoho není. Osobní zkušenost mám se zahraniční značkou SweatStop, konkrétně s antiperspirantem SweatStop Forte Max, který je určen přímo na nadměrné pocení nohou. Antiperspirant je velice silný a je schopen dokonale zabránit pocení na chodidlech. Při aplikaci je však nutné dbát na to, aby člověk odhadl správné množství.
S ohledem na intenzitu antiperspirantu při přílišných dávkách může nohy vysušovat. Suché nohy jsou naším cílem, ale i u takto účinných antiperspirantů bychom si měli interval aplikace upravovat dle rozsahu problému, dle vlastních pocitů a s ohledem na to, co potřebuji. Mně osobně tento antiperspirant pomohl a problém v kombinaci se změnou stylu života doslova vyřešil.
Obvykle specializovaný antiperspirant přímo vyvinutý na nadměrné pocení nohou (jako zmíněný SweatStop Forte Max) dokáže uspět u naprosté většiny případů plantární hyperhidrózy. Toto řešení doporučuji, protože se nejedná zásah do organismu. Určitou možností je také iontoforéza, se kterou se můžete také poměrně snadno setkat ve spojení s tímto typem hyperhidrózy a v internetových upoutávkách týkajících se zmíněné tematiky.
Setkal jsem se v rámci konzultací zaměřených na problémy s pocením s řadou protichůdných názorů, část uživatelů s ní je spokojena, části vůbec nepomohla. Obecně v takových případech doporučuji, jestli máte možnost iontoforézu někde vyzkoušet, určitě to není na škodu, můžete si tak ověřit, zda představuje možnost právě pro vás.
Pokud by nic z výše uvedeného nepomohlo, pak je třeba uvažovat o radikálnějším řešení:
2) Botulotoxin, neboli Botox
Injekce botulotoxinu typu A se používají k blokaci potních žláz, přesněji řečeno jejich nervových receptorů. Účinky zpravidla trvají od 3 do 9 měsíců v závislosti na místě injektáže.
3) Chirurgický zákrok
Zpravidla poslední variantou, pokud už nic jiného nezabralo, je operativní zákrok. S ním nemám osobní zkušenost, takže jej nemohu hodnotit, každopádně v odborných kruzích je doporučován dermatology v momentech, kdy již běžné konvenční metody selhaly. (zdroj Sweathelp.org)
Suma sumárum. Zásah do organismu by měl být až posledním řešením. Pokud máte opravdu dobrého a odborně schopného dermatologa, konzultace s ním vám jistě může být dalším pomocníkem. Léčbu problémů s nadměrným pocením nohou doporučuji tedy primárně řešit antiperspirantem se silnější dávkou chloridu hlinitého. Nadměrné pocení nohou by se mělo postupně díky inhibici potních žláz utlumovat a ustupovat do stavu, ve kterém se bude dát již normálně fungovat.
Pokud nemáte k dispozici účinné specializované řešení, nebo jen univerzální antiperspiranty, nebo je vaše pocení značně specifické, je poměrně dobrou volbou botox. Je sice drahý a musí se opakovat, ale výsledky prokazatelně má také. Operativní zákrok by pak měl být posledním řešením v opravdu extrémních případech, kdy na tento typ pocení nezabralo nic z předchozích metod.
Je tu ještě jedna věc, které bych se v tomto článku rád věnoval. Zápach nohou. Také si všímáte toho, že málokdy někdo řekne: „Ty máš zpocené nohy“, ale daleko častěji uslyšíte něco ve smyslu: „Tady někomu smrdí nohy“.
Trápí mne zápach nohou, aneb proč nohy páchnou?
Pach nohou způsobují bakterie přirozeně žijící na povrchu našich chodidel. Jakmile dojde k přemnožení těchto bakterií a jejich kontaktu s potem, nepříjemný zápach je na světě. Bakterie totiž začnou pot rozkládat a množit se. Stavu, kdy nám páchnou chodidla, se odborně říká bromhidróza. U většiny lidí je zápach dolních končetin sotva znatelný, pokud se potíme v normálních mezích.
Jednoduše: Hodně potu + bakterie na chodidlech = problém se zápachem nohou
Pokud jste navíc osobou náchylnou na úzkostné stavy, nebo je u vás vyšší hormonální aktivita, bude pravděpodobně problém se zápachem nohou ještě o něco větší.
Uvedená rovnice je naprosto přesná. Pokud vyřeším problém s pocením a budu se starat o hygienu chodidel, problém se zápachem bude ta tam. Samozřejmě do hry může vstoupit více faktorů a proměnných, ale základem je eliminovat nadměrné pocení nohou a zabránit bakteriím v jejich nekontrolovaném množení.
Často kladené dotazy k tématu nadměrné pocení nohou a zápach
Jak zastavit pocení nohou v uzavřené obuvi?
Pokud nosíte sportovní nebo společenskou obuv, mokasíny nebo podobné uzavřené boty, pak pravidlem číslo jedna je udržovat obuv čistou a suchou. Vysycháním a pravidelným čištěním vnitřku bot totiž snižujeme rychlost množení bakterií. Dobře v tomto směru fungují absorpční prášky, které dokáží bakterie v obuvi z velké části pohltit. Na podobném principu funguje také jedlá soda. Zkoušel jsem také alkohol, který řadu bakterií tzv. vypálí, ale z mého pohledu neúčinkuje zcela spolehlivě. S vůní pak pomohou drobné triky, jako například nechat v botě čajový sáček.
Co se může stát, když nebudu pocení nohou řešit?
Neřešené nadměrné pocení nohou a zápach jsou doslova rozbuškou pro související problémy. Vlhká a bakteriemi nabobtnalá chodidla jsou ideálním prostředím pro infekci. Lidé trpící nadměrným pocením nohou jsou také náchylnější ke vzniku bradavic a puchýřů. Dalším strašákem je pak mykóza.
Způsobuje pocení nohou svědění?
Obvykle máme svědění spojené se suchou pokožkou. Ale vlhkost může způsobit svědění také. Takže ano, nadměrné pocení chodidel může způsobit, že nohy svědí. Po umytí a osušení nohou by mělo svědění přestat. Výjimkou je situace, kdy přidaná vlhkost způsobí vysychání kůže na nohou. Celkově však za svěděním není třeba vždy hledat pocení. Příčinou svědění jsou také alergické reakce či svrab. Při přetrvávajícím svědění je vždy vhodné poradit se s lékařem.
Nadměrné pocení nohou – příčiny:
– Teplo – termoregulace je jedna ze základních vlastností našeho organismu. Náš organismus automaticky reaguje na vnější teplo, tak i vysokou tělesnou teplotu (např. horečka). V momentě, kdy začne být teplota vyšší, naše tělo začne vylučovat pot, který slouží k ochlazení tělesné teploty. Jakmile dojde k problému s termoregulací, je zle.
– Fyzická činnost a pohyb
– Genetické dispozice
– Emoce, jakýkoliv stres či úzkost
– Jídlo
– Poškození nervových synapsí – jedná se o speciální spouštění nervových přenosů v reakci na stres. Za těmito spouštěči může být prodělané trauma nebo také problematický zdravotní stav, například cukrovka.
– Obuv – nevhodné obutí a nesající ponožky (syntetické materiály) mohou zvýšit produkci potu a zároveň zabraňovat jeho odpařování.
– Obezita – nadváha je spojena se zvýšeným pocením.
– Léky – nadměrné pocení nohou, resp. chodidel velmi často vzniká jako vedlejší účinek braní některých léků. Typicky se s těmito projevy setkáváme při braní antidepresiv.
– Zdravotní stav – nadměrné pocení nohou, resp. silně zpocené nohy doprovází některé nepříjemné nemoci či zdravotní stavy jako:
diabetes (cukrovka), infekce srdeční chlopně, generalizovaná úzkostná porucha, nadměrná činnost štítné žlázy, leukémie, rakovina, tuberkulóza
Související produkty ke článku Nadměrné pocení nohou: