Nadměrné pocení

NADMĚRNÉ POCENÍ VÁM DOSLOVA NIČÍ ŽIVOT?

Zkoušeli jste kde co a stále vám nic nepomohlo? Nezoufejte, skutečná úleva a pomoc existuje, pouze se složitěji hledá. V následujících řádcích Vám prozradím, jak jsem se dokázal s pocením vypořádat. Nadměrné pocení mě tížilo dlouhé roky a to každý den. Níže přikládám svoje fotky, jak to u mě vypadalo. Zkrátka silné návaly potu a to i v situacích, kdy jsem necvičil, ani nebylo horko. Zkrátka nadměrné pocení bez jasné příčiny.


nadměrné pocení

nadměrné pocení u muže

Kdo jsem a proč o tom píši…

pm

Jmenuji se Petr Melík. Mé jméno není důležité, podstatné je to, že se dá nadměrné pocení porazit, i když je jakkoliv nepříjemné nebo intenzivní. Řeknu Vám to jednoduše, dřív jsem se hrozně potil. Bylo mi z toho často dost trapně, kdo to nezažil, nemůže tomu rozumět. K čemu bylo, že jsem dodržoval maximální hygienu, měnil si často oblečení, když strašák jménem nadměrné pocení tu byl vždy se mnou. Netrpím nadváhou, piji jen příležitostně, nekouřím. Na základě všeobecných rad, že člověk by měl v první fázi zkusit pátrat po příčině pocení a vyloučit možnou nemoc, jsem absolvoval řadu vyšetření.

Od rozborů krve, přes štítnou žlázu, až po neurologii. Výsledek byl pořád stejný. Příčina silného pocení není známa. Stav přetrvával. Nadměrné pocení velmi negativně ovlivňovalo můj běžný život. V zoufalství jsem začal zkoušet kde co. Vyzkoušel jsem na nadměrné pocení snad všechny možné antiperspiranty z drogerií a lékáren, používal jsem přírodní krystalický kamenec. Zkoušel jsem potírat pokožku dubovou či octovou kůrou, dělal si obklady ze šalvěje, zkoušel střídavou sprchu (princip střídání teplé a studené vody), nosil bavlněná trička a trička se stříbrem.

Testoval jsem také nejrůznější byliny jako schizandru, ostružiník, ořešák, lékořici, kozinec a samozřejmě šalvěj. Výsledky na nadměrné pocení byly bohužel jen nepatrné nebo vůbec žádné. Byl jsem také za terapeutkou, která si účtovala 750 Kč/hod. a nemohu říct, že práce na psychice byla špatná, ale s pocením mi to ani po x sezeních zásadně nepomohlo.

Co mi doporučila kožařka

Po řadě neúspěchů, které se táhly roky, stále přetrvával pocit beznaděje. Nakonec jsem se odhodlal zajít zkonzultovat pocení také s kožní lékařkou. Paní doktorka mi doporučila Driclor. Koupil jsem si Driclor a večer ho namazal do podpaží dle návodu. Poměrně rychle začala pokožka velmi silně pálit a svědit. I přes tuto nepříjemnost jsem to vydržel, ale budilo mě to často ze spaní. Po 3 dnech jsem to s Driclorem zabalil úplně. Moje podpaží bylo zarudlé, podráždění se špatně hojilo a na dotek byla pokožka bolestivá. Můj problém tedy Driclor nevyřešil.

Kéž bych to objevil už před 10 lety…

Když už jsem moc nedoufal, že něco na nadměrné pocení pomůže, objevil jsem ve švýcarské lékárně specializovaný přípravek s názvem SweatStop FORTE. Logicky jsem se obával toho, aby to nebyly vyhozené peníze. Stále mi běželo hlavou, že je poměrně drahý a po špatných zkušenostech se silnými antiperspiranty jsem na jeho pořízením docela váhal. A jak to dopadlo? Nakonec jsem si ho koupil a vyplatilo se. Byl to první a dosud jediný přípravek, který dokázal zastavit moje nadměrné pocení a zároveň mne po něm nepálila pokožka. Dnes už tedy mohu spokojeně říci, že to byla moje nejlepší investice, jakou jsem v řešení nadměrného pocení udělal.

Takhle to u mě vypadá od té doby, co používám SweatStop:

nadmerne poceni pomoc

jak účinně vyřešit nadměrné pocení

P.S.: Snažil jsem se vám předat všechny roky získané zkušenosti. To nejdůležitější sdělení je, že nikdy nevzdávejte boj s pocením, i když se může situace jevit jakkoliv zoufale. Pokud vám dosud nic nepomohlo na nadměrné pocení, zkuste SweatStop FORTE. Může totiž změnit váš život reálně k lepšímu. Opravdu změnit.

tlačítko na produkt

ikona Nejčastěji se ptáte…

Jak je to s chloridem hlinitým? 

Nebudeme si nic nalhávat, chlorid hlinitý je dlouhodobě kontroverzní látkou. Převládá všeobecný názor, že je zdraví nebezpečný, zatímco druhá strana jej tvrdohlavě obhajuje. Pravda může být asi někde mezi. Chlorid hlinitý v antiperspirantech zatěžuje pokožku, to je očividné, jelikož po jeho aplikaci může způsobit pálení, svědění či zarudnutí pokožky.

zobrazit celý text

Naproti tomu je dobré vědět, že jeho účinek se projevuje pouze na povrchu pokožky. Antiperspiranty s chloridem hlinitým používají větší molekuly, než je bazální membrána kůže, tzn. že kůži nepronikají do těla. Chlorid hlinitý působí tak pouze na ústí potních žláz a do těla nevstupuje. Jedná se o látku, která má zcela zásadní vliv na omezení pocení.  Bylo provedeno mnoho vědeckých a zdravotních analýz (včetně zprávy od Ministerstva zdravotnictví), ze kterých vyplynulo, že chlorid hlinitý není zdraví nebezpečný v rámci používání antiperspirantů a že se dosud nepodařila prokázat přímá škodlivost na lidský organismus.

Smutná skutečnost je, že chlorid hlinitý je daleko více zastoupen v přísadách do jídel, v lécích, v kosmetice jako jsou opalovací krémy, v zubních pastách a v dalších materiálech denodenní spotřeby (např. hliníkové nádobí, alobal, v konzervách a plechovkách) a že jej do těla paradoxně můžeme dostávat úplně jinak. Co se týče zdraví samotného, je dlouhodobě prokázáno, že lidé, kteří jsou vystavováni dlouhodobému stresu, si po čase způsobují mnohem větší zdravotní problémy.

Jeden malý příklad z mnoha: řidiči, kteří jezdí často v levém jízdním pruhu (tedy v tom rychlejším pro předjíždění) jsou permanentně ve větším stresu a v rámci nemocí dosahují o 50% více srdečních a infarktních stavů než řidiči v pomalém pruhu. Zde se tedy dostávám k důležité otázce: Pokud Vás nadměrné pocení ve vašem životě dlouhodobě vystavuje permanentnímu stresu, je zde mnohem větší riziko nějakého budoucího zdravotního problému, než když budete čas od času používat antiperspirant, který může zásadně snížit váš stres z pocení.

Nechci tvrdit tak ani tak, ale co Vás určitě bude zajímat je to, že používám na nadměrné pocení antiperspirant s chloridem hlinitým již více než 10 let a žádné problémy kolem rakoviny apod. dosud nemám. Domnívám se, že stres je hlavním původcem většiny civilizačních a závažnějších chorob. Zároveň však souhlasím s tím, že bychom chloridu hlinitého měli na sebe používat střídmě a pokud je to možné, tak antiperspirant s nejvyšším procentem zdraví prospěšných látek. Ještě pro zajímavost, víte, jaký maximální obsah chloridu hlinitého se v současnosti používá při řešení velmi silného pocení? U nadměrného pocení nohou, tedy na chodidlech a v oblasti dlaní se bezpečně používají i antiperspiranty s téměř 25% roztokem chloridu hlinitého.

Názor ať má každý svůj, protože patent na rozum dosud vydán nebyl 🙂

 

Jaká je příčina nadměrného pocení?

Smyslem celého mého povídání je podělit se o zkušenosti s bojem s tímto nepříjemným stavem. Nechci vám zde proto dlouze vyjmenovávat seznam možných příčin nadměrného pocení, protože pravda je taková, že i ty největší kapacity v oboru si s tímto stavem organismu často neví rady. Na internetu se dozvíte nejzákladnější informace, které vám však zřídkakdy pomohou. Je to proto, že u příčin pro vznik silného pocení a udržování tohoto nepříjemného stavu, je obrovský rozptyl možností.

Navíc se musí dávat do souvislostí pro konkrétního jednotlivce, jinak mohou vyvolávat zbytečnou a ničím nepodloženou paniku, která často stav pouze zhoršuje. Může se snadno stát, že člověk na sobě napočítá možných příčin hned 10, nebo také žádnou. Na otázku jaká je příčina nadměrného pocení tak často neexistuje jednoznačná konkrétní odpověď. Dají se však najít vodítka, která pomohou uvědomit si, co se v našem organismu asi děje a proč tělo takto reaguje. O tom pokračuji v textu dále…

zobrazit celý text
Nejčastějším a nejpravděpodobnějším důvodem pro vznik pocení je nějaká změna v organismu. Změna na hormonální, nervové nebo orgánové úrovni. Ta je potom spuštěna v závislosti na konkrétním stavu nebo na základě dědičných předpokladů. Uvedu to na příkladech. Nadměrné pocení (odborně nazývané jako hyperhidróza) často vzniká v období puberty, během těhotenství, v menopauze apod. Během této doby probíhá v organismu řada změn a ty mohou vést ke vzniku nadměrného pocení. To je zcela běžná a logicky vysvětlitelná záležitost. K hormonálním výkyvům může ale logicky docházet i v jiných obdobích, postihují proto nejen ženy, ale i muže. Obě pohlaví trpí podle statistik mezinárodní organizace Sweathelp na nadměrné pocení prakticky stejně.
Další změny v organismu nastávají vlivem změn v nervové soustavě. Ty nejčastěji vyvolává silný nebo dlouhotrvající stres. Vznik problému s pocením tak často souvisí také s disharmonií naší duše. Zní to možná příliš esotericky, pravdou však je, že právě stres a uspěchaný životní styl je příčinou řady civilizačních chorob. V neposlední řadě je třeba zmínit vliv orgánů, které mohou být také příčinou rozvoje nadměrného pocení. Nejčastěji se jedná o vnitřní orgány, které v mají v našem těle důležitou funkci, ovlivňují klíčové procesy a jsou výrazněji propojeny s nervovou soustavou.
Přetížení těchto orgánů vede k přehřívání organismu, nebo ke snaze zbavovat se škodlivin pokožkou a tedy ve výsledku k výrazné potivosti. To se týká především jater, žlučníku nebo ledvin. Typicky se pak toto přetížení projevuje u osob s komplikovanějším životním stylem (nevhodná strava, konzumace alkoholu apod.), u obézních lidí, ale pozor také u lidí, kteří berou větší množství léků, antidepresiv nebo doplňků stravy.
 
Jsem přesvědčený, že když si tyto věci dáte do souvislostí a podíváte se na svůj současný život a stav svého organismu s odstupem, jistě naleznete pravděpodobnou souvislost, proč zrovna vás začalo trápit nebo delší čas trápí nadměrné pocení. Nezoufejte, vždy s tím jde něco dělat. Pamatujte, že ať je nadměrné pocení jakkoliv nepříjemné (například v obličeji), vždy je reálná šance, že je to jen dočasný stav. Úplným základem je nepropadnou skepsi.
Dobrá psychika je totiž nejlepší lékař. Negativní mysl problém jenom zhorší. Jakmile uvěříte, že bude lépe, pak lépe skutečně bude. Někdy si člověk sám pomoci nedokáže a potřebuje se od něčeho odrazit, potřebuje právě to prvotní zlepšení. Můj článek má sloužit jako tento impuls bez ohledu na to, zda svůj úspěšný boj proti pocení odstartujete s Forte jako já, či se vydáte jinou cestou. Tak či tak vám držím palce.