Nadměrné pocení hlavy

nadměrné pocení hlavy u muže

Nadměrné pocení hlavy a obličeje patří k oblastem našeho těla, kde statisticky dochází nejčastěji k projevům nadměrného pocení. Je to projev nerovnováhy našeho těla. V následujících řádcích si řekneme, jak se nadměrné pocení hlavy nebo nadměrné pocení obličeje projevuje, co jej zapříčiňuje nejčastěji a jak bychom jej měli řešit, pokud nás postihne.

Proč se potíme na hlavě, aneb co je to vlastně nadměrné pocení hlavy?

Naše tělo je pokryto milióny potních žláz. Tyto potní žlázy jsou rozprostřeny prakticky po celém těle, včetně hlavy a obličeje. Pocení obecně hraje zásadní roli v přirozeném procesu termoregulace. Když je naše tělo příliš horké, hormony stimulují tyto potní žlázy, aby začaly vylučovat více potu, ten se následně odpařuje a následně ochlazuje tělo. V některých případech se však v tomto procesu něco pokazí a výsledkem je nadměrné pocení, často se pak projevuje jen lokálně – nadměrné pocení hlavy.

Nadměrné pocení hlavy nebo obličeje může být obtížným problémem. Proč? Na rozdíl od mnoha jiných typů pocení je pocení hlavy velmi obtížné skrývat. Lidé si nejvíce všímají právě obličeje a hlavy, proto jakékoliv problémy v této oblasti často vedou k pocitu rozpaků a k problémům společenského charakteru.

Nadměrné pocení hlavy, neboli hyperhidróza hlavy, se může objevovat generalizovaně, tj. postihovat celou hlavu včetně obličeje, nebo postihuje jen určitě části. Proto se můžeme setkat například jen s nadměrným pocením na tvářích, bradě, uších, tváři, čele, hlavě, krku, pokožce hlavy, horním rtu a dokonce i ve vlasech samotných.

nadměrné pocení hlavy u ženy

 

Co vlastně způsobuje nadměrné pocení hlavy?

Faktorů, které mohou způsobovat nadměrné pocení hlavy, je vícero, ale nejčastěji jsou emočního nebo medicínského rázu. Nadměrné pocení na hlavě tak bývá způsobeno určitými léky (na tyto problémy by měly upozornit informace v příbalových letácích) nebo je vnějším projevem nějakého onemocnění, jako je například problém se štítnou žlázou. Pokud se nadměrné pocení objeví jako nový problém z ničeho nic, měli bychom se poradit s lékařem.

Ve většině případů je však nadměrné pocení na hlavě chronickým problémem, který je způsoben hyperaktivitou nervového systému. Stres, přílišné emoce, silné prožitky, úzkostné stavy, to sice nejsou životu nebezpečné stavy, ale o to více bychom jim měli ve vztahu k nadměrnému pocení věnovat pozornost. zdroj: healthline.com

Nejčastější faktory vyvolávající nadměrné pocení hlavy:

 • teplo
 • stres a úzkost
 • emoční reakce (např. hněv)
 • reakce na léky
 • problémy s štítnou žlázou

 

Co mohu s nadměrným pocením hlavy dělat?

 • Možná to bude znít směšně, ale základem je zachovat chladnou hlavu. A to jak ve smyslu ochlazování, tak ve smyslu emočním. Pokud trpíme nadměrným pocením hlavy, určitě bychom neměli nosit čepice, kloboučky apod., protože naše pokožka potřebuje dýchat.
 • Při problémech s pocením obličeje nebo čela vždy mějte po ruce čisté kapesníčky, abyste mohli pot z obličeje snadno setřít.
 • Pokud je to možné, zkuste chodit naboso nebo v otevřené obuvi. I toto pomáhá k ochlazení hlavy.
 • Vyhněte se pikantním potravinám, jako jsou česnek, cibule či papriky.
 • Udržujte se v duševním klidu, pokud možno. Stres a úzkost mohou permanentně zhoršovat naše stavy pocení a prohlubovat naše problémy.  Hluboké dýchání, cvičení na uvolnění mysli, přírodní látky uvolňující napětí či antidepresiva, mohou výrazně pomoci.
 • Zkuste používat přírodní šampóny a vysoušet vlasy méně teplým vzduchem.
 • Uvažujte o specializovaných přípravcích na nadměrné pocení – např. SweatStop.

nadměrné pocení hlavy co pomáhá

 

Je značka SweatStop vhodná na nadměrné pocení hlavy a obličeje?

Ano, je. Konkrétně přípravek SweatStop Aloe Vera Forte je nejenom silným antitranspirantem, tedy přípravkem proti nadměrnému pocení, ale na rozdíl od drtivé většiny přípravků na trhu si zakládá na šetrnosti k pokožce. Obsahem aloe vera a dalších látek zajišťujících péči o pokožku je SweatStop Aloe Vera Forte vhodný pro použití na hlavu a obličej s vynikajícími výsledky.

O tom hovoří nejen dermatologické atesty, studie, ale především obliba, jakou značka SweatStop ve vyspělých státech má. Díky sweatstop.cz můžete vyzkoušet přípravky proti nadměrnému pocení SweatStop na vlastní kůži a to za rozumnou cenu.

Související přípravky proti nadměrnému pocení hlavy:

Další články k tématu Nadměrné pocení:
Jak na nadměrné pocení nohou
Nadměrné pocení u žen