Jak zastavit pocení rukou

Nadměrné pocení rukou je jednou z nejčastějších poruch pocení poslední dekády. Proč postihuje právě tuto část těla a jak zastavit pocení rukou? Když půjdeme do důsledku, pak toto označení není úplně přesné, neboť se jedná o pocení dlaní. Plosky dlaní jsou hustě pokryty potními žlázy. Ty zde plní termoregulační funkci, jedná se o žlázy ekrinní, tedy ty, které jsou napojeny na emoční centra naší nervové soustavy. A to je ten hlavní důvod, proč počty lidí trpících na zvýšené nebo nadměrné pocení rukou v posledních letech tolik přibylo.

Roste tlak na výkon, na vzhled, na dokonalost ve všech ohledech. Někdo mu dokáže čelit lépe, někdo hůře. Každopádně tento tlak zanechává své stopy a pocení rukou je jednou z jeho výsledků (zdroj: Sweathelp.org). V následujících řádcích si řekneme nejen to, proč je řešení pocení rukou komplikované a v čem je tolik specifické, že vyžaduje specifickou péči. Poskytneme také rady a doporučení z praxe, jak zastavit pocení rukou. Kvůli tomu jste přeci tady.

jak zastavit pocení rukou

 

Palmární hyperhidróza

Nadměrné pocení rukou se odborně označuje termínem palmární hyperhidróza. Zní to trochu děsivě, ale když si rozklíčujeme, co za tímto druhem pocení vězí, není to nic hrozného. Tedy alespoň v porovnání s některými jinými druhy pocení (noční pocení, nadměrné pocení celého těla, nadměrné pocení hlavy apod.). Nadměrné pocení rukou je tzv. emoční pocení. Tedy jeho spouštěčem je v naprosté většině případů nějaká emoční nerovnováha. Typickým příkladem je stres, obava, strach, ale také třeba velké očekávání.

Pokud se potíte pouze na rukou, nebo hlavně na rukou, pak je třeba hledat příčinu zde. U většiny trpících tímto druhem pocení to však není tak, že se člověk klepe, je nějak labilní. Může se jednat o vnitřní pocity, které nemusí být navenek vůbec znát. Taje a úskalí nervové soustavy jsou natolik složité, že její porozumění vyžaduje opravdu hodně znalosti sebe sama. Pocení dlaní je tedy hodně tzv. o „hlavě“. Když dostanu dotaz, jak zastavit pocení rukou a co poradit, pak v první řadě radím, řešit problém tak, aby se neprohluboval. Hned vysvětlím, co tím myslím.

jak zastavit pocení na rukou
Jak zastavit pocení rukou – důležitý aspekt i v partnerském životě

 

Jak zastavit pocení rukou, kde mám vlastně začít?

Všechny naše problémy jsou krmeny strachem. A u pocení rukou tohle hraje významnou roli. Proto jsem v úvodu tolik poukazoval na provázanost s emočním stavem. První věcí, jak zastavit pocení rukou, by tedy mělo být to, abychom jej skutečně zastavili. Sáhnout po tom nejkvalitnějším, co trh nabízí. Ať již zvolíte antiperspiranty určené přímo na palmární hyperhidrózu, nebo zainvestujete do iontoforézy, bude to správný první krok. Jde o to, aby problém pocení nepřerostl v chronický problém.

Člověku, kterému se potí dlaně, pak stačí na tento problém jen pomyslet a spouštěč pocení na světě. Pak nepomůže nějaká hygiena, uvádění se do klidu před schůzkou apod. Zkrátka, jak na problém začneme myslet, začneme jej krmit. U pocení rukou potřebujeme něco, co nám zabere a zastaví pocení. Potřebujeme se spolehnout na to, že řešení vydrží zátěž například pracovní schůzky a my nebudeme muset myslet na to, zda budeme moci někomu podat ruku a ta bude trapně mokrá potem…

Že to zní příliš jednoduše? Ono ty zdánlivě nejsložitější věci mají poměrně snadné vysvětlení. Uvědomění si těchto souvislostí nám v řešení našeho problému velice pomůže. Pokud jste souvislost pochopili, je to jen dobře a můžeme přistoupit k tomu hlavnímu problému – jak vybrat správné řešení?

jak zastavit pocení rukou u mužů
Jak zastavit pocení rukou, když většina konvenčních metod selhává?

 

Jak zastavit pocení rukou – co mi zabere?

Začnu iontoforézou. Ta je pro řešení pocení dlaní jako dělaná, protože se zde dají jednotlivé terapie poměrně snadno provádět. Ale protože se jedná o drahé řešení, radím je až v momentě, kdy je člověk přesvědčen, že vyčerpal všechny možnosti. Mohu však s čistým svědomím zmínit případy, kdy se na mne obrací lidé s žádostí o pomoc s pocením rukou a to dokonce v situaci, kdy již ošetření iontoforézou prodělali. Proč tomu tak je? Opět se vracím na začátek a o propojení s emoční rovnováhou.

Proto je vhodnějším řešením antiperspirant. Ale pod tímto pojmem si určitě nepředstavujte nějakou běžnou „lahvičku“ z drogerie. Ani nemám na mysli nějaký univerzální přípravek. Je třeba si uvědomit, že plosky dlaní jsou opravdu tak moc pokryty potními žlázami, že běžný antiperspirant nemá šanci. Dokonce ani hodně účinný antiperspirant nemusí uspět. Patrně nejvyšším řešením z řady antiperspirantů poskytuje značka SweatStop (zdroj: poceni24).

Ta vyvinula na nadměrné pocení rukou 2 antiperspiranty, jejichž kombinací lze dosáhnout vysoké účinnosti i proti tomuto druhu pocení. Jde o jeden z vůbec nejsilnějších antiperspirantů určených pro ruce SweatStop Forte Max a spolu s ním emulzi pro okamžité zastavení pocení dlaní SweatStop Instant. Možná Vás rovnou napadne otázka, proč 2 přípravky, nestačí jeden? Svojí odpovědí se vracím opět na začátek a radu, že v první fázi je třeba pocení zastavit a předejít chronickému problému. Proto je třeba volit co nejúčinnější řešení, na které se budete moci spolehnout. A kombinace těchto přípravků je zkrátka účinnější, než jejich samostatné používání. Samozřejmě závisí na intenzitě samotného pocení, ta je ovšem v případě nadměrného pocení dlaní téměř vždy velmi vysoká.

Více o tomto setu naleznete zde: Set proti pocení dlaní

Pozn. autora k článku „Jak zastavit pocení rukou“:

Uvedený text a doporučení vychází z mojí osobní dlouhodobé praxe týkající se problematiky pocení. Je určen těm, kteří trpí nadměrným pocení rukou a to buďto pouze v této partii těla, nebo v kombinaci s pocením nohou či čela, tedy míst, kde se také vyskytují ekrinní žlázy v největší míře. V případě, že se u Vás vyskytuje více druhů nadměrného pocení, nebo se potíte prakticky na celém těle, pak je třeba příčiny zpravidla hledat jinde než v emoční rovině.

Více o ekrinních žlázách na wikiskripta.